Blog Yahya Kaptan Duvar Resmi Boyama

Yahya Kaptan Duvar Resmi Boyama

-Özellikler

Milli mücadelenin simge isimlerinden Yahya Kaptan’ın anısına,Dilovası Tavşancı'ın girişinde köprü altına yapılan resim,yağlı boya akrilik ve sert hava koşullarına uyum sağlayan dış cephe boyaları kullanılarak yapılmıştır. Uygulanan zeminin ölçüleri 20 metreye 6 metredir.

-Nasıl Çizilir ?

Büyük Ebatlı Resim çalışmalarında , Çalışmanın uygulanacağı alana göre teknik belirlenir.Yapılacak resimdeki oran orantıyı bozmamak için bir çok teknik vardır, Kareleme tekniğinde bunlardan birisidir. Bu yöntemde resim küçük parçalara bölünür. Resmin yapılacağı alan hesaplanır uygun oranda parçalar büyüterek aktarılır. Kompozisyonu tam olarak ayarlamak istediğimiz zamanlarda resmi projeksiyon ile duvara yansıtarak ileri geri sağa sola kaydırıp istediğimiz kompozisyonu yakaladıktan sonra projeksiyonu sabitleyip ön çizimleri yapabiliriz.

-Neden Yahya Kaptan ?

Yahya kaptan 1920 tarihinde ingilizler tarafından yakalanarak çeşme başında kafası kesilerek şehit edildiği günden,günümüze kadar varlığını koruyan çeşme,bölge halkının anlatımları esas alınarak tasvir edilmiştir.

Bölge halkı için Bir kahraman olan Yahya Kaptanı Resmederek Anlatımlarla olan ölümsüzlüğüne resminide eklemiş ve gelecek nesillerinde görmesini sağladık.

-YAHYA KAPTAN KİMDİR?

Yahya Kaptan 1891'de Makedonya'nın Köprülü kasabasında doğdu. 21 yaşındayken amcasına saldıran bir Bulgar’ı öldürüp dağa çıktı. Müslüman Türk köylerine saldıran Sırp ve Bulgar çetelerine karşı kendi çetesini kurarak savaştı. Her çete reisi gibi Kaptan lakabını aldı. Balkan Savaşı çarpışmalarına katıldı. I. Dünya Savaşı'nda gizli haber alma örgütü Teşkilat-ı Mahsusa'dan, örgüte katılma teklifi gelince hemen kabul etti. Teşkilat-ı Mahsusa’da bulunduğu sürede iki görev üstlendi. İlkinde, Sırplara karşı sabotaj eylemleri gerçekleştirdi. İkincisinde ise Halil Paşa’nın Irak cephesindeki mücadelesinde, Arap aşiretlerinin çöl çeteciliği taktiğine, karşı-çeteci eylemler üretti. İttihat ve Terakki’nin ünlü silahşörü Yakup Cemil ile Irak Cephesi’nden dönerken tanıştı ve yeni bir kabine kurmak için başlattıkları mücadelede tutuklanıp yargılandılar. Yakup Cemil idam edildi, Yahya Kaptan ise Irak’a sürgüne gönderildi. Dağınık birlikler toplanarak başına Yahya Kaptan getirildi, Kurtuluş Savaşı başlarında Mustafa Kemal ile ilişki kurdu ve onun direktifleri, İstanbul'daki Karakol Cemiyeti'nin de yardımlarıyla İstanbul'dan Anadolu'ya geçmek isteyenlere yardım etti. Gebze'de Kuvay-ı Milliye'yi örgütleyerek İstanbul-Kocaeli yöresinde çeşitli eylemlere girişti. İstanbul'da Bekirağa Bölüğü'nü basarak Halil Paşa, Şadi Bey ve Talat Bey'in kaçırılmasını sağladı. Aralık 1918’de Tavşancıl'da konuşlanmış, Ahırkapı (İstanbul) Cephaneliği Baskını, Darıca Un Deposu Baskını, Rum çetelerinin imhası gibi önemli hizmetler yapmıştı. İstanbul Hükümeti kuvetleriyle Tavşancıl'da girdiği çarpışmada yakalandı ve 9 Ocak 1920'de başı kesilerek öldürüldü. Adı İzmit'te pek çok yere verilmiş ve öldürüldüğü yere Mustafa Kemal'in emriyle anıtı dikilmiştir. Anıt mezarı,Kocaeli’nin Gebze

-Duvar resmi boyaması ne kadar kalıcıdır?

Duvar resminin kalıcılığı genel olarak resmin yapıldığı ortama ve kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak değişir. Bu nedenle kullandığımız malzemeler 1. sınıf. Tuvallerde kullanılan yağlı boyalar ile çalışmayı tercih ediyoruz. Bu ortamın ısısına ve nemine bağlı olarak minimum 10 yıl resmin canlılığını korumasını sağlar, uygun bir ortamda yapılan bir resmin canlılığını koruma ihtimali daha da yüksektir; 30-35 yıla kadar uzayabilir.

-TEŞEKKÜRLER

Resim, 2021 yılının nisan ayında,Kocaeli Dilovası belediye başkanı HAMZA ŞAYİR'ın üstün katkıları ile yapılmıştır. Kendilerine katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.

1

Yahya Kaptan Duvar Resmi Boyama

İletişim

  • Adnan Kahveci Mah. Avrupa Cad. Aktel Sitesi Sosyal Tes, AVM 82/24 Beylikdüzü / İstanbul

  • 0555 613 63 64

  • cudasanat@gmail.com